un kilogram de vinete costa 8 lei un kg de morcovi este jumatate din pretul unui kg de vinete cat costa un kg de morcovi

Răspuns :

un kg de morcovi costa 4lei 8-4=4
un kg de morcovi costa 4 lei(8/2=4)