Pentru 4 kg de căpșuni si 3 kg de mere o gospodina a plătit 30 lei. Un kg de căpșuni este de 3 ori mai scump decât un kg de mere. Cât costa un kg de căpșuni? Dar unul de mere

Răspuns :

Notam:c=capsuni
           m=mere

4C+3M=30
C=3M        inlocuim mai sus
 4 *3M +3M=30
12M+3M=30
15M=30
 M=30:15
M=2 lei
C=3*2
C=6 lei.......succes   !!!
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile v-au fost de folos. În cazul în care aveți întrebări suplimentare sau doriți sprijin adițional, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne onorează, iar dacă apreciați conținutul nostru, vă invităm să ne salvați în lista de site-uri preferate!


RO Teachings: Alte intrebari