ajutati-ma va rog la aceasta problema costisitoate !!! pls. pretul unei ciocolate este de 4,5 lei iar pretul unui pachet este de 3 ori mai mic . Ce pret a platit Irina stiind ca a cumparat 2 pachete de biscuiti si o ciocolata ?
4,5 lei costa o ciocolata 4,5 / 3 = 1,5 lei costa un pachet de biscuiti 1,5 * 2 = 3 lei costa doua pachete de biscuiti 3 + 1,5 = 4,5 lei a platit in total Sper ca te-am ajutat !! :D
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile v-au fost de folos. În cazul în care aveți întrebări suplimentare sau doriți sprijin adițional, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne onorează, iar dacă apreciați conținutul nostru, vă invităm să ne salvați în lista de site-uri preferate!