Răspuns :
Notam m=mere si s=struguri.
6 kg. m + 6 kg. s = 54 lei
6 kg. s = 2 × 6 kg. m
Acum inlocuim ce am aflat in situatia initiala.
6 kg. m + 2× 6 kg. m = 54 lei
6 kg. m+ 12 kg. m = 54 lei
18 kg. m = 54 lei
1 kg. m = 54 lei: 18
1 kg. m = 3 lei
6 kg. s = 2 × 6 kg. m
6 kg. s = 2 × 6 ×3 lei
6 kg. s = 36 lei
1 kg. s = 36 lei : 6
1 kg. s = 6 lei
6 kg struguri+6 kg mere =54 lei
1 kg struguri (în lei)= 2x1 kg mere (în lei)
folosim metoda figurativa
mere : I__I__I__I__I__I__I
struguri: I__I__I__I__I__I__I__I__I__I__I__I__I
observam ca avem 18 segmente in total
1.cat costa 1 kg de mere ?
54:18=3 lei un kg de mere
2.cat costa 1 kg de struguri ?
2x3=6 lei un kg struguri
verificare : 6x3+6x6=18+36 =54 lei (obsevam ca si pretul a 6 kg de struguri este de 2 ori mai mare decat pretul a 6 kg de mere)
1 kg struguri (în lei)= 2x1 kg mere (în lei)
folosim metoda figurativa
mere : I__I__I__I__I__I__I
struguri: I__I__I__I__I__I__I__I__I__I__I__I__I
observam ca avem 18 segmente in total
1.cat costa 1 kg de mere ?
54:18=3 lei un kg de mere
2.cat costa 1 kg de struguri ?
2x3=6 lei un kg struguri
verificare : 6x3+6x6=18+36 =54 lei (obsevam ca si pretul a 6 kg de struguri este de 2 ori mai mare decat pretul a 6 kg de mere)
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile v-au fost de folos. În cazul în care aveți întrebări suplimentare sau doriți sprijin adițional, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne onorează, iar dacă apreciați conținutul nostru, vă invităm să ne salvați în lista de site-uri preferate!