Aurel si Laura au notat cantitatile folosite pentru salata de fructe .Afla suma de lei cheltuit de copii.Scrie rezolvarea intr-un exercitiu. 2kg pere-12lei/kg; 3kg strugurui-14lei/kg; 3buc ananas-24lei/buc; 2pahare afine-8lei paharul
2 • 12= 24 lei pere
3 •14 = 42 lei struguri
3 • 24= 72 lei ananasi
2• 8= 16 lei pahare afine
24+42+72+16=
66+72+16=
138+16= 154 lei (rezolvare per. Ex)
Tu doar trebe sa pui fiecare ex in paranteze si dupa sa pui plus + intre ele....XD
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile v-au fost de folos. În cazul în care aveți întrebări suplimentare sau doriți sprijin adițional, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne onorează, iar dacă apreciați conținutul nostru, vă invităm să ne salvați în lista de site-uri preferate!